logo
Nákupný košík

logo
Služby a informácie
 1/8 >>

Rumunsko 2019

10.10.2019 18:48

https://www.stvorkolky.sk/

Tento rok na jar sme absolvovali na štvorkolkách jeden fantastický trip (článok TU) a tak na jesenný on-road výlet do Rumunska sme zvolili trojkolku a motocykel. Vyrazili sme posledný septembrový týždeň a počas štyroch dní v Rumunsku (a troch dní v Bulharsku) sme celkovo najazdili 2900km. Našim cieľom boli 2 rumunské motocyklové perly - horské prechody Transfarasan a Transalpina.

Jedna z najkrajších ciest na svete je Transfagarasan.
V septembri 2009 natáčala britská BBC svoj program Top Gear práve na Transfagarasan Highway. Do Rumunska prišli s vozidlom Aston Martin DBS Volante, Ferrari California a Lamborghini Gallardo LP560-4 Spyder. Jeremy Clarkson, moderátor Top Gearu povedal o Transfagarasane: "Toto je najlepšia cesta na svete." A s tým úplne súhlasím! Transfagarasan je 91km jazdenia v zákrutách, horských údoliach a lesoch. Malebná príroda, Drakulov hrad ako aj jedno z najväčších vodných diel v Rumunsku - Lacul Vidraru.
V rokoch 1970 až 1974 dal cestu postaviť vtedajší diktátor Nicolae Ceausescu. Spája Transylvániu a Wallašsko a podľa viacerých zdrojov to bola reakcia na sovietsku inváziu do Československa v roku 1968. Chcel svoju krajinu uchrániť podobného kroku a cesta mala slúžiť na presun vojakov. Fascinujúcich 118 km zatočených ciest začína kúsok za mestečkom Cartisoara. Cesta stúpa prudko nahor v ostrých zákrutách. Zarezáva sa do skalísk priamo k najvyšším horám krajiny Moldoveanu (2543 m) a Negoiu (2535 m). Povrch má asfaltový a vedie cez hŕbu viaduktov, ktoré prechádzajúce autá chránia pred vodou rútiacou sa zo skalných stien. Nečakajte bezpečné výjazdové zóny, dôveryhodné zvodidlá, rozšírené pruhy či obmedzenia rýchlosti. Toto je Rumunsko a úroveň zabezpečenia sa s notoricky preslávenými priesmykmi Grossglockner a Stelvio nedá porovnávať.

Ďalšia, nedaleko umiestnená cesta cez pohorie Fagaraš je Transalpina 67C.
Transalpina - vraj najvyššia, najkrajšia, najkvalitnejšia. Slovíčko „vraj“ môžete kľudne škrtnúť. Perfektný asfalt, široká cesta. Stúpanie len výnimočne prekročí 10 %, k tomu takmer žiadna doprava. Časť cesty vedie popri riečke v údolí so smrekovým lesom, následne končí hranica lesa a začínajú tie pravé orgie. Nádherné výhľady, prehľadné a tiahle zátačky. Trochu fúka vietor a je dosť chladno. Fantázia.
Štátna cesta 67C (rumunsky Drumul naţional 67C, Transalpina) je 148 kilometrov dlhá štátna cesta v Rumunsku, ktorá sa nachádza v pohorí Parâng v južných Karpatoch. Je to najvyššie položená a veľmi zaujímavá cesta v krajine. Začína v obci Ciocadia, vedie cez mesto Novaci a končí v meste Sebeş.  Najvyšší bod cesty 2145 m. n. m. sa nachádza na horskom priesmyku Urdele.

Salida Turda, náš tip na výlet.
V Rumunsku v oblasti Turda leží starobylá soľná baňa Salina Turda, ktorá má cez dve tisícročia. Baňa sa stala vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorú každoročne navštívi čoraz viac turistov. Od roku 1992 ju videlo vyše 2 milióny turistov nielen z Rumunska, ale celého sveta. Business Insider ju dokonca vyhlásil ako najkrajšie podzemné miesto na svete a radí sa medzi najkrajšie turistické destinácie sveta, uvádza CNN. Nejde však len o bežnú soľnú baňu, v podzemí si môžete zahrať mini-golf, bowling alebo si zaveslovať v jazere. Nájdete tam dokonca aj liečebné centrum pre ľudí s pľúcnymi chorobami.


 


Fotogaléria
Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

 1/8 >>© Všetky práva vyhradené - www.stvorkolky.sk

Všetky práva vyhradené - www.stvorkolky.sk
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam